Politický feminismus ženy nepodporuje

1. 10. 2014 22:43:19
V posledních 10 letech vidíme v několika populárně kulturních odvětvích propagaci posilování statusu ženy. Zaměřuje se na to západní populární muzika (Christina Aguilera, aktuálně také Nicki Minaj, Lorde nebo Beyonce), slavné herečky se snaží jít hlasitě příkladem v emancipaci žen, několik liberálních novinářů volá ve svých sloupcích po rovném politickém a ekonomickém zastoupení pohlaví. Tento společenský trend naneštěstí reflektovala i státní moc. Na státních univerzitách se feminismus stal součástí výuky politologie a sociologie a jako snadno uchopitelné téma pro voliče si jej daly do programu liberálně levicové politické strany.

Problém feminismu je, že se vesměs jedná o ideologii kritiky poměrů, která sice upozorňuje na ekonomickou, politickou a společenskou nerovnost žen, ale už nenabízí jednoznačné řešení.

Liberální levicové strany se tedy snaží zavádět různé formy vlastních nápadů. Tak nám vznikly invence jako kvóty na politických kandidátkách, kvóty na zastoupení ve vysokých politických postech, kvóty na postavení žen v akciových společnostech nebo výstavba ministerstev pro rovnost.

Jsem silně pro aktivní angažování se žen, i proti stereotypům, které panují ve společnosti, jsem ale zásadně proti snahám evropských vlád a úředníků do tohoto problému zasahovat. Zkusím do několika bodů shrnout hlavní argumenty proti genderové politice, prezentované liberálně levicovými stranami:

1) Kvóty jsou pro silnou ženu urážející. Ambiciózní žena nepotřebuje kvóty, aby se dostala do funkce, stačí jí inteligence a tvrdá práce, kvóta je spíše skvělý způsob, jak její úsilí naopak znevážit.

2) Zasahování státní moci napáchalo v tomto směru už značnou škodu. Evropská unie minulý rok například zakázala rozlišovat pojistné smlouvy na automobily podle pohlaví. Trh běžně nabízel ženám výhodnější pojištění na základě statistických údajů, že způsobují méně nehod. Kvůli zákazu rozlišování pojišťovny samozřejmě ženám pojištění zdražily.

3) Dotační programy, které je možné čerpat z EU na genderové projekty mají tendenci diskriminovat muže. Například v rámci kulturně společenské větve programu Horizon 2020 už bylo vyhověno několika projektům na vzdělávání žen političek. Povolit účast na těchto projektech jen ženám není rovnost, kterou EU tak prosazuje.

4) Narodit se jako žena není dovednost, za kterou má dotyčná požadovat zvýhodnění. Není to nic, o co se člověk zasloužil nebo na čem pracoval. Podle téhle logiky můžu požadovat zvýhodnění za to, že jsem se narodila s hnědými vlasy. Úplné rovnosti platů se navíc nedosáhne nikdy, budeme požadovat vyrovnání i pro muže, až je jednou ženy předeženou?

5) Strany si samy regulují počet žen na kandidátkách právě proto, že žen je málo a tím mají i privilegovanější postavení, a jsou tak dosazovány na vyšší místa. I bez kvót. Je navíc mýtus, že více žen znamená i lepší vedení. Jsou schopné i méně schopné ženy, tak jako jsou schopní či méně schopní muži. Podobná logika funguje i v korporacích.

5) Říkat zaměstnavatelům, koho zaměstnat, je proti svobodě volby. Vím, že tento argument je značně nepopulární. Ale jakmile začneme jednou zasahovat do toho, koho má člověk zaměstnávat, stáváme se částečně diktaturou. Navíc tak poštveme zaměstnavatele proti této určité skupině. Takové vnucování není progresivní, je to naopak krok zpět. To, že se strana Ženská iniciativa, která byla nově zvolena do Europarlamentu ve Švédsku, přidala do europarlamentní komunistické frakce, není náhoda.

6) Aby se realizovaly všechny body, které vymýšlejí tato politická hnutí, je samozřejmě nutné zvýšit byrokracii. Tak vzniká ministerstvo pro rovné příležitosti, komisař pro rovnost v EU a v Belgii například nově i ministerstvo pro ženy. Je hezké, že žijeme v době, kdy si můžeme dovolit takto rozhazovat z děravé státní pokladny na budování dalších a dalších úřadů.

7) Na závěr je třeba říct, že v západních zemích má jakákoliv žena právo se postavit proti diskriminaci a požadovat soudní líčení. Chceme práva i zachování rovnosti příležitostí. Je tedy důležité, že tady ta možnost je. Je ale otázkou, zda boj za rovnost už v našich společnostech není dokončen a jestli další „boje“ už nejsou spíše populistickou snahou „konat rovnost“ dále a dále za každou cenu.

Věřím, že feministická hnutí mají svým způsobem dobrý záměr. Dělají důležitou osvětovou práci o diskriminaci žen v rozvojových zemích a tu a tam vznikne i nějaký mediální tlak na tamní režim. Ve svobodných zemích je to ale jinak. Rovnost příležitostí a práv vede k demokracii. Politicko-ekonomické rovnostářství ale vede k omezování svobody, pozitivní diskriminaci, zvyšování státní moci a byrokracie a především dělá ženám medvědí službu. Podporujme naše matky, manželky a sestry, aby něco dokázaly, ale vymezme tuhle podporu pouze nám lidem či umělcům na jemnou sílu povzbuzování a nepodporujme ego politiků, že sociálním inženýrstvím dělají něco dobře. Nedělají.

Autor: Natálie Jahodová | středa 1.10.2014 22:43 | karma článku: 33.21 | přečteno: 1992x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 462 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 265 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4874
Je jeden způsob, jak se vyhnout kritice: nedělej nic, neříkej nic a ničím se nestaň. - Aristoteles

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...